8 Mart, Mücadeleci ve Güçlü Kadınlarımızın Günüdür

8-mart-dünya-kadınlar-günü-2023

İnsanlar için yaşam, eğitim, yerleşme hakkı gibi çalışma hakkı da vazgeçilmez temel bir insanlık hakkıdır. Bu hakkın en kıymetli unsuru da “emek”tir.

İşte bu gün emeğin paydaşı olan kadın emekçilerinin günü 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’dür. Çalışma yaşamında kadın ve erkek birbirlerini tamamlayan eşit paydaşlardır. Bu gün uluslararası olarak sadece kadın emekçiler tarafından değil; kadın erkek ayırt etmeksizin emeğin en yüce değer olduğundan hareketle tüm emekçilerce dünya ülkelerinde kutlanmaktadır.

Bu gün dünyada emekçi kadınlar ekonomik, mesleki, sosyal, örgütsel ve toplumsal hakları ile ilgili zorluklar yaşamaktadır. Toplumda önemli bir yeri olan kadın emekçiler verdikleri emeğin hakkı mücadelesi ile emperyalizme karşı “emeğin umudu” olmakta ve emekçilerin hepsini kucaklamaktadırlar. Emek cephesinde çalışanların sesini yükselterek her türlü hukuksuzluğa, baskıya anti-demokratik uygulamalara karşı uluslararası dayanışmanın da konuşulduğu bir gün olacaktır.

Ülkemizin emekçi kadınları emeğini savunurken dostluğun, dayanışmanın, insan hakları ve demokrasinin, ülkenin bütünlüğü, cumhuriyetin değerlerini, Atatürk ilke ve devrimlerini de savunmaktadır.

Emek, eşitlik, özgürlük ve yaşam hakları için mücadele ve dayanışma gösteren kadınlarımızın onurlu mücadelesini selamlıyor, bu uğurda emek harcayan tüm dünya kadınlarının 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ nü en içten dileklerle kutluyoruz.

Açık Kapı Derneği Yönetim Kurulu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here