Afet esnasında hayat kurtaracak mobil uygulamalar

afet-esnasinda-hayat-kurtaracak-mobil-uygulamalar
afet-esnasinda-hayat-kurtaracak-mobil-uygulamalar

Afet esnasında yaşanan iletişim eksikliğinin önüne geçecek, hayat kurtarıcı öneme sahip mobil uygulamaları sizler için derledik.

Ülkemizde meydana gelen deprem felaketinde karşımıza çıkan en büyük sorunlardan biri iletişim eksikliği oldu. Yaşanan bu eksikliğe karşı çözüm olarak geliştirilen, deprem anında veya sonrasında hayat kurtaran mobil uygulamaları sizler için derledik.

Hayat kurtaracak mobil uygulamalar

AFAD Acil

AFAD Acil mobil uygulaması, tek tuşla 112 acil çağrı merkezine internet üzerinden bağlanmanıza olanak tanıyor. Acil bir durum olduğunu bildirdikten sonra, uygulama size bulunduğunuz konumu yetkililere bildiriyor.

112 Acil Yardım Butonu

Tamamen ücretsiz olan 112 Acil Yardım Butonu ile acil müdahale gerektiren durumlarda hızlı bir şekilde konumunuzu yetkililere bildirebilirsiniz. Uygulama, en kısa sürede kullanıcılara yardımın ulaşmasını amaçlıyor.

Whistle Mobil Uygulaması

Bir düdük uygulaması olan Whistle Mobil, güçlü ve tiz bir ses çıkararak kullanıcıların deprem veya doğal afet esnasında yetkililere seslerini duyurmalarını sağlıyor. Özellikle enkaz altında kalan ve konuşabilecek durumda olmayan kişiler, bu uygulama sayesinde yetkililere seslerini duyurabilir.

BiP

bip-1

Bir mesajlaşma uygulaması olan BiP, içerisinde birçok eklenti ve uygulama barındıran bir yapıya sahip. Uygulamada yer alan Acil Durum Butonu, kullanıcıların ihtiyaç anında arkadaşlarıyla ve yetkililerle iletişime geçebilmelerini sağlıyor. Bluetooth teknolojisi ile çalışan bu özellik acil durumlarda hayati bir önem taşıyor. Acil Durum Butonu ile gönderdiğiniz mesajlardan, operatör fark etmeksizin, herhangi bir ücret alınmıyor.

AKUT – Güvendeyim

Akut – Güvendeyim, deprem ya da doğal afet esnasında sevdiklerinize güvende olduğunuzu bildirmenizi sağlıyor. İnternet bağlantısına ihtiyacı olmaması ise uygulamanın en avantajlı özelliklerinden. Ayrıca uygulama üzerinden tek tuşla, seçtiğiniz kişilere konumun bilgilerinizi ve çağrınızı ulaştırabilirsiniz.

Bridgefy

İnternete ihtiyacı olmayan bir başka önemli uygulama ise Bridgefy. Bluetooth aracılığıyla arkadaşlarınıza ve ailenize ulaşmanızı sağlayan uygulama herhangi bir acil durumda hayat kurtarıcı olabilir.

LIFE360

LIFE360, cihazınızın GPS özelliğini kullanarak ailenizdeki bireylerin konumlarına ulaşabilmenizi sağlıyor. Uygulamada yer alan ‘acil durum’  butonunu kullanarak ihtiyaç anında mesajlaşmak ve yardım istemekte mümkün.

KAYNAK: https://www.pazarlamasyon.com/afet-esnasinda-hayat-kurtaracak-mobil-uygulamalar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here