Devrim Şehidimiz Kubilay’ı Saygıyla Anıyorum

menemen-olayi-kubilay-acik-kapi-dernegi

Seksen yedi yıl önce bugün 23 Aralık 1930’da Menemen’de Cumhuriyet karşıtı gericiler ayaklanarak, yedek subaylık görevini yapan genç bir cumhuriyet öğretmeni Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay’ı, Bekçi Hasan ve Bekçi Şevki’yi katlettiler.

Cumhuriyet’e ve Atatürk devrimlerine inanmış, Cumhuriyet öğretmeni ve komutanı olma bilinciyle Mustafa Fehmi Kubilay, Cumhuriyet’in korunması uğruna şehit olmuştur. “KUBİLAY” ulusumuz için, cumhuriyet karşıtlarıyla mücadelede sembol olmuş, ”Devrim Şehidi” olarak ölümsüzleşmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti ulusal egemenliğine dayalı, laik, demokratik bir hukuk devletidir. Cumhuriyet ve vatan sevgisi olan halkımız, bağımsızlığına, ülke bütünlüğüne, Cumhuriyet’in dayandığı ilke ve devrimlere yönelik tehditler ile Atatürk devrimlerini içine sindiremeyenlere karşı daha kararlı ve bilinçli mücadele etmelidir.

Türk ulusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere verdiği “Bir gün, istiklal ve cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak, için içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şeraitini düşünmeyeceksin.” Görev bilinci ile Ulu Öndere, vatanımıza, cumhuriyetimize, ulusal değerlerimize bağlılığını her koşulda gösterecektir.

Cumhuriyeti ve onun değerleri korumak uğruna canını vermiş, Devrim şehitlerimiz Mustafa Fehmi KUBİLAY’ ı,  Bekçi Hasan’ı ve Bekçi Şevki’yi, ulusal direniş şehitlerimizi ve vatanı için canını siper eden tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi şükran, minnet ve saygıyla anıyorum.

Ruhları Şad Olsun.

Süheyla GÜLEN
Açık Kapı Derneği Onursal Başkanı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here