10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Kutlama Mesajı

10-ocak-calisan-gazeteciler-gunu

Demokratik sistemlerin temel koşullarından biri olan, doğru bilgi edinme hakkının ve düşünce özgürlüğünün en etkili aracı, basındır. Basın, halkın doğru bilgi edinme hakkına hizmet ederken, olaylar ve düşünceler ile ilgili fikir sahibi olmalarını,doğru seçim yapmalarını ve dolayısıyla etkili bir kamuoyu oluşumunu sağlar. Basının tarafsız ve doğru tespitleri, kamuoyunu bilgilendirici ve yönlendirici olur.

Basın çalışanlarının demokrasiye ve halka başarıyla hizmet edebilmesi, sorumluluklarını yerine getirirken, yansız ve ilkeli hareket edebilmeleri, basın özgürlüğü ve çalışma koşullarının iyi düzenlenmesiyle olanaklıdır. Günümüzde siyasal iktidarlar basın üzerinde, özel ilişkileri, kişiler ve sermaye aracılığıyla dolaylı bir çağdaş baskı kurabilmektedirler. Siyasi ve sermaye çevrelerinin oluşturduğu basın tekelleri, demokrasi açısından tehlike yaratmakta, çatlak oluşturmaktadır. Bununla birlikte, siyasi iktidarın yandaş basın oluşturma ve  muhalif basını susturmak için baskıcı tutumu, demokrasideki çatlağı derinleştirmektedir.

Görülüyor ki, ülkemizin demokrasiye bağlılığı ve inancını bir kere daha ispat açısından, basınımızın olumsuz koşullara rağmen şerefi ile halkına hizmet için mücadele etmesi, basınımızın onuru olduğu kadar, demokrasimizin de umudu olacaktır.

Ulu önder  Atatürk’ün; ‘Basın, bir ulusun ortak sesidir. Bir ulusu aydınlatma ve olgunlaştırmada bir ulusa gereksinim duyduğu düşünsel gıdayı vermekte, özet olarak bir ulusun hedefi mutluluk olan ortak doğrultuda yürümesinin sağlanmasında basın başlı başına bir güç, bir okul, bir öncüdür.’ sözü de basının önemini en güzel şekilde ortaya koymaktadır.

Büyük özverilerle çalışarak bilgi edinme hakkımızı gerçekleştiren; yazılı, sözlü ve görsel basınımızın değerli emekçileri, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nüzü kutluyor, görevlerini yaparken yaşamlarını yitiren gazetecileri saygıyla anıyor, Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün  aydınlık yolunda, çağdaş ve başarılı bir Türkiye için çalışan tüm basın çalışanlarına kolaylıklar ve başarılar dileyerek, saygılarımı sunuyorum.

Süheyla GÜLEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here