Nuri Kantar’ı kaybettik…

0
Nuri Kantar’ı kaybettik…

Kaynanalar dizisinde Kayserili uyanık işadamı “Nuri Kantar” tiplemesi ile ön plana çıkan Tekin Akmansoy, vefat etti. Yaklaşık iki ay önce 18 Aralık’ta da aynı dizide eşini canlandıran Leman Çıdamlı’yı yitirmiştik.

Bir haftadır yoğun bakımda tutulan Akmansoy, akciğer yetmezliği nedeniyle, saat 09.03’de hayatını kaybetti. Akmansoy’un ölümü üzerine kızı Arzu Akmansoy, torunu Ozan Orhon, eski manken Atilla Saral ve bazı sanatçı dostları hastaneye geldi.

SABAH ŞARKILAR SÖYLÜYORDU

Babasının ölümü ile büyük üzüntü yaşayan kızı Arzu Akmansoy, “Ölüm gibi şeylerle dalga geçerdi. O koca bir çınardı. O benim hem arkadaşım, hem babam hem de canım ciğerimdi. Paris’ten bir oyun getirtmiş ve onu oynamak istiyordu. Daha bir yere gitmiyorum buradayım derdi. Sabah şarkılar söylüyordu. Aniden kaybettik. O devlet sanatçısı, üstün hizmet ödülüne sahip çok büyük bir sanatçıydı. Türkiye’nin Nuri Kantarı’ydı. Hayatı hep şakaydı. Oyuna hazırlanıyordu, bizi üzüp gitti” dedi.

IŞIĞIMI KAYBETTİM

Dedesinin son günlerinde hep yanında olduğunu belirten Ozan Orhon, “Son gün hastanede elini ve avucunun içini öptüm. Sanki anlamıştı. Helalleştik. Beni en fazla tenkit eden ve kızan dedemdi. Benim iyi olmamı isterdi. Üç torunu vardı. Ben en büyükleriydim. O tenkitlerin ve eleştirilerin yıllar sonra haklı olduğunu anladım. O benim ışığımdı, üstadımdı. Işığımı kaybettim. Ama ben dedemin adını yaşatmaya çalışacağım. Cumhuriyet’e inanan Atatürkçü bir insandı” dedi.

Tekin Akmansoy’un 14 Şubat Cuma günü Teşvikiye Camii’nde öğle namazına müteakip kılınacak cenaze namazından sonra Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verileceği belirtildi.

KAYNANALAR’I YENİDEN ÇEKMEK İSTİYORDU

Kaynanalar dizisinde Döndü rolüyle sevilen Defne Yalnız, Tekin Akmansoy’un ardından duygularını hurriyet.com.tr’ye anlattı: İnsan bazı haberlere inanmak istemez ya işte o haberlerden biri… Onun öldüğüne inanmak istemiyorum. Ağabeyimi ve ustamı kaybettim. Büyük bir üzüntü içerisindeyim. Son dönem yüz yüze fazla görüşemiyorduk ama sık sık telefonla birbirimizin hatrını soruyorduk. Bu konuşmalarımızda Tekin Ağabey sürekli Kaynanalar dizisini yeniden çekme hayallerini anlatırdı ama olmadı…

 

mynet

Yorum Yaz »