Türk Operasında bir milat…

0
Türk Operasında bir milat…

Entrika, kıskançlık ve aşkın yanı sıra günümüze göndermeler yapan konusu, makamsal müziği ve görsel zenginliğiyle Selman Ada’nın Türk operasına kazandırdığı “Ali Baba ve 40 Haramiler” adlı eser, Almanya’daki Wuppertal Devlet Operası’nın repertuvarına alındı.

“Ali Baba ve Kırk Haramiler”, Avrupa’da bir opera evinde repertuvara giren ilk Türk operası oldu. İlk performansında büyük beğeni kazanan eser, bu sezon 10 temsil verecek.
Eserde “Ali Baba” rolünü seslendiren tenor Ünüşan Kuloğlu, bir Türk operasının ülke sınırları dışında ilk kez batılı bir opera evinde repertuvara girdiğini söyledi.
Selman Ada’nın bestelediği “Ali Baba ve 40 Haramiler”in Türk operasının güzel ve seçkin eserlerinden olduğunu dile getiren Kuloğlu, eserin ilk temsilin 25 Mart’ta gerçekleştirildiğini belirterek, şunları söyledi: “Wuppertal Devlet Operası’nın Genel Sanat Yönetmeni bu eseri tesadüfen buluyor ve internette araştırma yapıyor. Eserin müziğini dinleyince aşık oluyor ve kendi görev süresi içinde bir sezonu Türk eserleri sezonu olarak ilan ediyor. İlk olarak ‘Ali Baba ve 40 Haramiler’ sahnelendi. Daha sonra 2 Nisan’da Fazıl Say’ın ‘Nazım Oratoryosu’ seslendirildi, kendi ekipleri ve orkestralarıyla. Eserin içeriğinde çok değişiklik olmadı sadece Shakespeare’in olduğu sahne alınmadı. Gerçekten güzel bir çeviri yapıldı.”
“BU BİR MİLAT”
Bir Türk operasının Avrupa’da ilk kez repertuvara alınmasını “milat” olarak değerlendiren Kuloğlu, “Dünya prömiyerini Türkiye’de yaptık ama Türkiye sınırları dışında oynanması bizim için çok önemli. Bizler daha önce turneler kapsamında kendi kadromuzla gittik, Avrupa’da sahne aldık. Ama bunlar bizim organize ettiğimiz turnelerdi. Herhangi bir şekilde oradaki tiyatro ya da operanın repertuvarında olan bir şey değildi” dedi. Kuloğlu, “Ali Baba” rolüne seçilmesiyle ilgili de şöyle konuştu: “Bana Almanya’daki menajerim aracılığıyla ulaştılar. Almanya’da başka bir temsilde rol alıyordum ajansımdan aradılar, ‘Wuppertal Operası bir Türk operasını repertuvara alıyor’ dediler. Çok şaşırdım ama ilgimi çekti. Ali Baba rolü için dinleti açıldığın öğrendim ve katıldım. Sadece Türkiye’den değil tüm ülkelerden gelecek sanatçılara açtılar bu odüsyonu. Birçok sanatçı dinlediler ve sonunda benimle çalışmaya karar verdiler.”
“ÇOK BEĞENİLDİ” Eserin sahnelendiği 25 Mart akşamını unutamadığını dile getiren Kuloğlu, duygularını şu sözlerle ifade etti: “Benim için çok önemli bir geceydi. Birçok kez yurt dışında sahneye çıktım, operalarda önemli rolleri söyledim. Ali Baba’yı da Ankara’da seslendirdim. Bunun sorumluluğu çok fazlaydı. İlk kez bir Türk operası Almanya’da repertuvara girmiş, Türkiye’den bir tenor gelmiş, eseri Almanca seslendiriyor. Bütün insanların gözü benim üzerimdeydi. Temsil çok güzel geçti. Dolu bir salona oynadık, insanlar müziği çabuk kavradılar ve sevdiler. Birinci ve ikinci perdenin sonunda büyük alkış koptu.” Ali Baba ve 40 Haramiler de tekstin Türk deyimleri ve esprileriyle dolu olduğunu anımsatan Kuloğlu, “Eserin çevirisi bu bağlamda çok güzel yapıldı. Seyirci esprilere çok güldü. Seyirciden gelen her tepki bizim heyecanımızı atmamızda çok yardımcı oldu. Sonunda inanılmaz bir alkış koptu. Seyircinin bu kadar çabuk benimsemesi beni çok mutlu etti” dedi. İkinci temsilin 11 Nisan’da yapılacağını belirten Kuloğlu, temsil sayısını 10’a tamamlayacaklarını kaydetti. Kuloğlu, Türk eserlerinin Avrupa’da daha çok yer almasını istediklerini sözlerine ekledi.

Yorum Yaz »