Sonsuza kadar yaşa Atatürk…

0
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün törenle karşıladığı Çin’in gelecekteki lideri gözüyle bakılan Devlet Başkan Yardımcısı Şi Cinping, Anıtkabir’i ziyaretinde özel deftere, “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, sonsuza kadar yaşa” diye yazdı.
Cinping’le görüşen Meclis Başkanı Cemil Çiçek, “TBMM’nin web sayfası Çinceye de çevrilecek” dedi.
ÇİN’in ikinci adamı ve Devlet Başkan Yardımcısı Şi Cinping dün resmi temasları kapsamında Ankara’daydı. Çin’den Türkiye’ye ilk Devlet Başkanı Yardımcısı düzeyinde ziyareti gerçekleştiren Şi, beraberindeki heyet önceki akşam resmi temaslarda bulunmak üzere Ankara’ya geldi. 2013’de Hu Jintao’nun yerine devlet başkanı olması beklenen Şi Cinping temaslarına dün başladı. Cinping’in, Ankara’daki ilk durağı Anıtkabir oldu. Misak-ı Milli Kulesi’nde Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalayan Şi, deftere Çince, “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, sonsuza kadar yaşa” yazdı.
TBMM’ye Çince web sayfası
Şi Cinping, daha sonra TBMM’de Meclis Başkanı Cemil Çiçek ile bir araya geldi. Çiçek, görüşme öncesinde, “Türkiye ve Çin arasındaki yakın işbirliği, bölgenin ve tüm dünyanın yararına olacaktır” diyerek şöyle konuştu: “Türkiye, tek Çin politikasını benimsemiştir. Şüphesiz iki ülkenin de üzerinde hassasiyetle durduğu konular var. Ancak biz Türkiye olarak bu konuları büyük bir duyarlılıkla, işbirliği içinde hareket ederek, ilişkilerimize zarar vermeyecek çerçevede değerlendirmekteyiz. TBMM’nin web sayfası Çince’ye de çevrilecek.”
Bölgesel rolümüz artıyor
Şi Cinping de, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün resmi davetlisi olarak geldiği Türkiye’de özellikle siyasi, ekonomik, güvenlik alanındaki ilişkileri yoğunlaştırmayı ve halklar arasındaki dostluğu kuvvetlendirmeyi amaçladıklarını belirterek, “Son yıllarda uluslararası ve bölgesel meselelerde Türkiye ve Çin önemli rol oynamaktadır” dedi. TBMM’deki temaslarının ardından Çankaya Köşkü’ne çıkan Şi Cinping’i Cumhurbaşkanı Gül, Köşk’ün Büyük Şeref Kapısı önünde karşıladı. İki liderin başbaşa görüşmesinin ardından iki ülke arasındaki uluslararası anlaşmalar imzalandı.
Sanatçı eşi, sivil general
BABASI, Mao’nun çalışma arkadaşlarından olan Şi Cinping, bu yıl toplanacak Çin Komünist Partisi Kongresi’nde genel sekreter olacak. 2013’te de 1.5 milyarlık Çin Halk Cumhuriyeti’nin Devlet Başkanlığı görevini üstlenecek. Ziyaretinde Şi Cinping’e sanatçı eşi Peng Liyuan eşlik etmedi. Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun sivil bir üyesi olan Peng Liyuan, generale eşit bir rütbede. 1962 doğumlu Liyuen, geleneksel etnik müzik alanında yüksek lisans derecesi elde eden ilk Çinliler’den biri. BBC’ye göre de Çin’de kocasından daha fazla tanınıyor.
Erdoğan D.Bahçe’de ağırladı
Başbakan Erdoğan ikinci ameliyattan 11 gün sonra ilk kez Dolmabahçe Sarayı’ndaki ofisine giderek Şi Cinping ile 1 saat 15 dakika görüştü. Görüşmeye Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz katıldı. Görüşmede ikili ilişkilerin yanı sıra uluslararası sorunlar ve Suriye ele alındı. Şi Cinping, Erdoğan’ı Çin’e davet etti ve Erdoğan da gelecek aylarda ziyaret edeceğini söyledi.
3 gözaltı
Erdoğan, görüşmenin ardından Üsküdar’daki evine giderken Altunizade’deki Millet Parkı’nın yanında bazı gençler tarafından protesto edildi. 3 genç gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldı.
Ankara’da protesto
ANKARA’daki temasları sırasında Şi Cinping’i, Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği üyeleri olan Uygur Türkleri protesto etti. Şi Cinping’in kaldığı otelin önünde toplanan protestocular, Sincan Özerk Bölgesi’ndeki uygulamalar sebebiyle bir süre slogan attı.

Yorum Yaz »