Sarkozy konuştu…

0
 Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, ‘soykırımı inkar yasası’ hakkındaki görüşlere karşılıklı saygı gösterilmesi gerektiğini söyledi.
 Fransa Ulusal Meclisi’nin 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddini suç sayan yasa tasarısını kabul etmesinin ardından Sarkozy bugün ilk kez konuştu.

 AFP haber ajansının bildirdiğine göre, Sarkozy, “Ben Türk dostlarımızın görüşlerine saygı duyuyorum. Türkiye çok büyük bir ülke, çok büyük bir medeniyet. Onlar da bizim görüşlerimize saygı göstermeliler” dedi.

Çek Cumhuriyeti’nin efsanevi Devlet Başkanı Vaclav Havel’in cenaze töreni için gittiği Prag’da konuşan Sarkozy, “Fransa kimseye ders vermiyor, ama kimseden de ders istemiyor” diye konuştu.

DAVUTOĞLU: DOGMAYA DÖNÜŞTÜRÜLMESİ ÇAĞDIŞI

Davutoğlu, Twitter’da Sarkozy’nin açıklamaları için şu satırları  yazdı:

“Fransız Cumhurbaşkanı’nın (Türkiye Fransa’nın inancına saygı göstersin)  şeklinde bir açıklaması oldu. Mesele tam da burada başlıyor. Bizim inançlara  saygımız var. Ama tarihi yorum ve entelektüel tartışmanın bir inanç halini  alması, bunun dogmaya dönüştürülmesi çağdışıdır.”

JUPPE: DOSTLUĞUMUZU KORUMAK İÇİN BİRÇOK NEDEN VAR

Dışişleri Bakanı Alain Juppe de taraflara itidal çağrısı yaptı.

Juppe, bazı açıklamaların “aşırı” olduğunu belirterek, “Türkiye ile Fransa arasındaki güven ilişkisini, hatta bence, dostluğu korumak için birçok neden var” dedi.

Juppe’nin bu açıklamalarından kısa bir süre önce, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Müslüman Toplumlarda Değişim ve Kadının Rolü Konferansı”nda yaptığı konuşmada, Fransa’nın Cezayir’de bir soykırım işlediğini söylemişti.

Yorum Yaz »