Mısır’da hükümet istifa etti…

0

Mısır’da Hüsnü Mübarek’in devrilmesinin ardından kurulan geçici hükümetin, birkaç gündür düzenlenen protestolar sonucu istifa ettiği bildirildi.

Mısır basını, bugün akşam saatlerinde, Essam Şeref başbakanlığındaki geçici hükümetin Silahlı Kuvvetler Yüksek Konseyi’ne (SCAF) dün istifasını sunduğunu ve konseyin durumu değerlendirdiğini duyurdu.

Kabine sözcüsü Muhammed Hegazi, Mısır’ın resmi haber ajansı MENA’ya yaptığı açıklamada, “Ülkenin şu an geçmekte olduğu zor durum göz önüne alındığında istifa kararı kesinleşene kadar hükümet görevini yapmayı sürdürecektir” dedi.

Bundan kısa bir süre sonra bağımsız El Şuruk gazetesi, SCAF’ın geçici hükümetin istifasını kabul ettiğini duyurdu. Mısır devlet televizyonu ise son dakika haberinde SCAFın hükümetin istifasını kabul etmediğini bildirdi.

MISIR SAVAŞ YERİNE DÖNDÜ / FOTO GALERİ

GÖSTERİCİLERİ SAKİNLEŞTİREBİLECEK Mİ?

El Cezire televizyonunda yayınlanan görüntülerde, protestocuların hükümetin istifası haberini sevinç gösterileriyle karşıladığı görüldü.

Analistler ise yerine daha güvenilir, demokratik bir seçimle gelmiş sivil bir hükümet kurulmadıkça ve Mısır’daki askeri vesayet sona ermedikçe, bu gelişmenin göstericileri sakinleştirmesinin mümkün olmayacağını belirtti.

Bununla birlikte polisin kalabalıklara müdahalesinin devam ettiği bildirildi.

CAN KAYBI 30’U AŞTI

Tahrir Meydanı’nda Cuma gecesinden bu yana protestolarını sürdüren kitleye polisin ağır müdahalesi sonucu, son rakamlara göre 33 kişi hayatını kaybetti, 1000’den fazla kişi de yaralandı.

Yaşanan çatışmalar sonucu önümüzdeki hafta başlayacak seçim sürecine de gölge düştü. Birçok parti ve bağımsız aday şiddet olaylarına tepki olarak seçim kampanyalarını iptal etti.

DOKTORLARDAN YARDIM ÇAĞRISI

Kahire’deki ünlü Tahrir Meydanı’nda çatışmalar devam ederken gönüllü doktorlar, yaralı sayısının artması üzerine meslektaşlarına yardım çağrısında bulundu.

Tahrir Meydanı’nda kurulan seyyar hastanede görev yapan doktor ve sağlık personeli, twitter ve facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden meslektaşlarına “Olaylarda yaralanan ve polisin attığı gazdan etkilenenlerin sayısı artıyor. Sayı bizim müdahale edemeyeceğimiz kadar yükseldi. Onurlu doktorları burada göreve bekliyoruz” diye seslendi.

Yorum Yaz »