Fransa,Suriye’deki büyükelçisini geri çekti..

0

Fransa, Suriye’deki diplomatik misyonlarına yönelik saldırıların ardından Şam’daki büyükelçisini geri çekti. Türkiye’nin Şam Büyükelçiliği’ndeki personel ise bugünden itibaren çalışmalarını Büyükelçi Ömer Önhon’un konutunda sürdürecek.

Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe, parlamentoda yaptığı konuşmada, “Suriye’de devam eden şiddet olayları, Halep ve Lazkiye’deki konsolosluklarımızı kapatmamıza, büyükelçimiz Eric Chevallier’i de Paris’e geri çekmemize neden oldu” dedi.

Yarın Türkiye’ye resmi bir ziyarette bulunacak olan Juppe, “İnanıyorum ki Suriye halkı mücadelesini sürdürecektir. Fransa da bu konuda yardımcı olmak için mümkün olan her şeyi yapacaktır” ifadesini kullandı.

Fransa‘nın Lazkiye’deki fahri konsolosluğu ve Halep’teki kançılaryası geçtiğimiz Cumartesi akşamı Devlet Başkanı Beşar Esad yanlısı oldukları belirtilen kişilerin saldırısına uğramıştı.

LİBYA BÜYÜKELÇİSİ ALTI AY SONRA DÖNMÜŞTÜ

Fransa, Libya’daki isyan hareketinin başlamasından kısa süre sonra, güvenlik endişesiyle Trablus Büyükelçisi’ni geri çekmişti. Fransız Büyükelçi, Trablus’un yaklaşık altı ay sonra Muammer Kaddafi karşıtlarının eline geçmesinin ardından Libya’ya dönmüştü.

BÜYÜKELÇİLİKLER YİNE HEDEF OLDU

Fransa cephesinde bu gelişmeler yaşanırken, Arap Birliği’nin Suriye’nin üyeliğiyle ilgili kararının bugün yürürlüğe girmesi üzerine, Esad yanlıları bir kez daha diplomatik temsilcilikleri hedef aldı.

Görgü tanıkları saldırganların Birleşik Arap Emirlikleri’nin büyükelçilik binasına taş atıp duvarlarına hakaret içeren yazılar yazdığını belirtti.

 

Bugün düzenlenen Türk-Arap İşbirliği Forumu’na ev sahipliği yapan Fas’ın Şam Büyükelçiliği de saldırıya uğradı. Büyükelçi Muhammed Hassasi 100-150 kadar saldırganın binaya taş ve yumurta attığını söyledi.

Katar Büyükelçiliği’nin de saldırıya uğradığı bildirildi.

BÜYÜKELÇİLİK ÇALIŞANLARI KONUTA TAŞINDI

Fransa‘nın Suriye temsilciliğinin saldırıya uğradığı akşam Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar’ın Suriye’deki diplomatik misyonları da hedef olmuş, dün Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim söz konusu olaylardan dolayı özür dilemişti.

Saldırıların hemen ardından Türkiye, Suriye’deki büyükelçilik personelinin aile üyelerini Türkiye’ye getirmişti.

Bugün yaşanan son gelişmelerin ardından, Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, çalışanların güvenlik gerekçesiyle büyükelçilik binasından Büyükelçi Önhon’un konutuna taşındığı ve faaliyetlerin buradan yürütüleceği belirtildi.

Yorum Yaz »