EMI satıldı…

0
Müzik dünyasında 4.1 milyar dolarlık satış

İngiliz müzik yapım ve yayın şirketi Electric and Musical Industries (EMI), iki parça halinde 4,1 milyar dolara satıldı.

Amerikalı Citigroup’a ait EMI’nın müzik yapım bölümünü, müzik, televizyon, telekomünikasyon ve internet sektöründe faaliyet gösteren Fransız medya grubu Vivendi bünyesindeki Universal Music Group 1,9 milyar dolara, yayın şirketi bölümünü ise Sony/ATV başkanlığındaki konsorsiyum 2,2 milyar dolara satın aldı.
Universal Music Group ve Sony/ATV Music Publishing başkanlığındaki konsorsiyum, yaklaşık 5 ay süren yoğun görüşmelerden sonra rakipleri Warner Music Group ve BMG karşısında zafere ulaştılar.

EMI’yi 2007’de 6,8 milyar dolara satın alan özel sermaye şirketi Terra Firma, bu satın alma için Citigroup’tan 4,2 milyar dolar borçlanmış, ancak bu borcunu ödeyemeyince Citigroup EMI’nin kontrolünü ele geçirmişti. Citigroup, Haziran ayında EMI’yi satılığa çıkarmıştı.

Sony ve Michael Jackson‘ın 1995 yılında yarı yarıya ortak olduğu Sony/ATV Music Publishing şirketinin, konsorsiyumda yüzde 38 paya sahip olduğu, konsorsiyumda ayrıca Blackstone Group, Abu Dhabi’den Mubadala Development ve Raine Group şirketlerinin bulunduğu belirtildi.Universal Music Group’un Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Lucian Grainge yaptığı açıklamada, “Bir İngiliz olarak benim için EMI, onunla büyüdüğüm seçkin bir müzik şirketi. Sanatçıları ve müzikleri bana gençlik yıllarımı anımsatıyor” dedi.

Ünlü İngiliz müzik grubu Beatles’ın müzik kayıtlarını yaptığı Abbey Road Stüdyoları’nın, “İngiliz kültürünün sembolü” olarak açık kalacağını ifade eden Grainge, “Universal Music Group, EMI’nin kültürel mirasını ve sanatçı çeşitliliğini koruyacağız ve gelecekte şirketin varlıklarını büyütmek için sanatçılarına ve çalışanlarına yatırım yapacağız” diye konuştu.

Yorum Yaz »