Libya’da isyancılar da birbirine düştü…

0
Birbirlerine düştüler

Libya’da altı aydır Muammer Kaddafi rejimine direnen isyancılar, şimdi de kendi aralarında çatışmaya başladı.

İsyancıların kurduğu Ulusal Geçiş Konseyi’nin Enformasyon Bakanı Mahmut Şamam, beş saatlik çatışmanın ardından, başka bir isyancı grubun kontrolündeki bir askeri üssü ele geçirdiklerini açıkladı. Sabaha karşı başlayan çatışma sonunda 4 isyancının öldüğü, 6’sının yaralandığı bildirildi.

Çatışmalar, muhaliflerin askeri komutanı Abdül Fettah Yunus’ın geçtiğimiz perşembe günü esrarengiz bir biçimde öldürülmesinin ardından geldi. Yunus’un öldürülmesi ve bugünkü çatışmalar, Kaddafi rejimine karşı ayaklanan direnişçiler arasındaki ayrılığı da gözler önüne serdi. Yunus, direnişçilerin tarafına geçmeden önce Kaddafi yönetiminin içişleri bakanıydı.

Öte yandan, Libya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Halid Kaim, “Başbakan ve diğer bakanlarla geçen haftalarda temas kurmaya çalışanların da olduğunu” belirterek, Yunus’la Libya yönetimi arasında son günlerde temas olduğu yönündeki haberleri yalanladı.

Kaim, basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Mahmud Cibril (Libyalı muhaliflerin iki numaralı ismi), Ali El İsavi (dış ilişkiler sorumlusu), Ali Sallabi (din adamı) ve diğerleriyle temaslar var” dedi.

YUNUS’UN ÖLÜM NEDENİ HALA NET DEĞİL

Ulusal Geçiş Konseyi’nin Başkanı Mustafa Abdül Celil ise isyancılara ihanet etiği için infaz edildiği öne sürülen Yunus’un hakkındaki suçlamalar sebebiyle tutuklandığını ve güvenli bir yere götürülürken öldürüldüğünü söyledi.

Celil, gazetecilere yaptığı açıklamada, Yunus’un ihanet ettiği için öldürüldüğü yolundaki haberleri yalanlarken, olayla ilgili soruşturmanın hala tamamlanmadığını ancak öldüren kişilerin belirlendiğini bildirdi.

Yunus’un cesedi perşembe günü, isyancıların fiili başkenti Bingazi’nin dış kesiminde, yakın yardımcısı iki albayın cesediyle birlikte bulunmuştu. Görgü tanıkları, Yunus’un kendisini ihanet şüphesiyle gözaltına alan muhalifler tarafından öldürüldüğünü söylemişlerdi

Yorum Yaz »