Başkent felç oldu…

0

Ankara il genelinde görülen kuvvetli  yağışların, Çankaya ve Gölbaşı ilçelerinde etkisini daha da arttırması  bekleniyor. Büyükşehir Belediyesi, vatandaşlara “Trafiğe çıkmayın, yağış artacak” uyarısında bulundu. Başkentte alt geçitler tamamen su doldu,  itfaiye ve dalgıçlar arama kurtarma çalışmalarını sürdürüyor.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan “meteorolojik  uyarı”da, Ankara radarından alınan verilere göre, il genelinde görülen kuvvetli  yağışların, Çankaya ve Gölbaşı ilçelerinde etkisini saat 19’a kadar artırmasının  beklendiği belirtildi.

Öğle saatlerinde başlayan ve saatte metrekareye 50 kilogram yağışın düştüğü Ankara’da yağmur ve dolu yağışı şiddetini artırarak devam etti. Yağış nedeniyle, kentteki pek çok alt geçit ve yol sular altında kaldı. Özellikle Çetin Emeç Bulvarı üzerindeki 70 Gün Altgeçiti’ni su basması nedeniyle birisi tüp dolu kamyonet 3 araç mahsur kaldı. Araçtaki vatandaşların kendi imkanlarıyla araçlarından çıktıkları öğrenildi.

Dolu yağışınında etkili olduğu başkentte yağış devam ediyor. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada ise, il genelinde görülen kuvvetli yağışların, Çankaya ve Gölbaşı ilçelerinde etkisini saat 19.00’a kadar artırmasının beklendiği belirtildi. İlgililerin ve vatandaşların sel, su baskını, yıldırım, dolu ve trafikte aksama gibi oluşması muhtemel risklere karşı çok dikkatli ve tedbirli olması istendi.

Konya-Ankara karayolunun Kepekli ve Oran mevkiinde etkili olan ve 10 santime ulaşan dolu yağışı nedeniyle saatlerce ulaşıma kapanan karayolunda çok sayıda araç yolda mahsur kaldı. Kilometrelerce araç kuyruğu oluştu. Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, dolu yağışının bütün ızgaraları kapattığına işaret ederek bu nedenle yollarda su birikintilerinin oluştuğunu belirtti. Yağış nedeniyle özellikle Çetin Emeç Bulvarı, Konya-Ankara karayolu, Çankaya bölgelerinde sıkıntı yaşandığını ifade eden yetkililer, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ve ASKİ ekiplerinin çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, İtfaiye Daire Başkanılığı’na bağlı ekiplerle balık adamları, bir üst geçitin altında mahsur kalan tüp kamyonunu kurtarmaya çalıştı. Bu sırada suyun tahliyesine çalışılırken, altgeçitte 4-5 kadar aracın mahsur kaldığı belirtildi.

İlgililerin ve vatandaşların sel, su baskını, yıldırım, dolu ve trafikte  aksama gibi oluşması muhtemel risklere karşı çok dikkatli ve tedbirli olması  istendi.

Yağışın bir süre daha etkisini sürdürmesi bekleniyor.

Yorum Yaz »