Paşa’ya müebbet isteniyor…

0

Özel Yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliğince, Gölcük Donanma Komutanlığında ele geçirilen belgelere ilişkin yürütülen soruşturma tamamlanarak hazırlanan iddianamede, aralarında Güney Deniz Saha Komutanı Kadir Sağdıç’ın da bulunduğu 5 kişi hakkında 2’şer kez ağırlaştırılmış müebbet, 5 kişi hakkında da 10’ar yıla kadar hapis cezası öngörüldü.

Gölcük Donanma Komutanlığında ele geçirilen  belgelere ilişkin yürütülen soruşturma tamamlanarak, Güney Deniz Saha Komutanı  Koramiral Kadir Sağdıç’ın da aralarında bulunduğu 10 şüpheli hakkında iddianame  hazırlandı.

Özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Aksoy, Gölcük Donanma  Komutanlığında ele geçirilen belgelere ilişkin yürüttüğü soruşturmayı tamamladı.

Savcı Aksoy, soruşturma kapsamında tutuklanan şüpheliler Behçet Altıntaş,  Kemalettin Yakar, Erdinç Yıldız ve Mehmet Can Çağlar ile tutuksuz şüpheliler  Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Kadir Sağdıç, Deniz Kurmay Kıdemli Albay Ali  Türkşen, Halil Cura, İsmail Bak, Hüseyin Hançer ve Tanju Veli Aydın hakkında  hazırladığı 97 sayfalık iddianame, Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) üzerinden  İstanbul Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi.

Sağdıç, Türkşen, Cura, Hançer ve Bak’ın “Cebir ve şiddet kullanarak  Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya veya Türkiye Büyük Millet  Meclisinin görevlerini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs etmek”  ile “Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyetine Hükümetini ortadan  kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs  etmek” suçlarından 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması  istenen iddianamede, Hançer’in ayrıca “silahlı örgüte üye olmak” suçundan 5 ila  10 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması öngörüldü.

İddianamede, diğer şüphelilerin de “silahlı örgüt üyesi olmak” suçundan  5 ila 10’ar yıl arasında hapis cezasına çarptırılması istendi.

Hazırlanan iddianame mahkemece incelenerek kabulü ya da reddi konusunda  bir karar verilecek.

Yorum Yaz »